نردبان کابل چیست و چه تفاوتی با سینی کابل دارد؟

یکی از راه های مقرون به صرفه و اقتصادی برای سازمان دهی و مدیریت سیستم کابلی استفاده از نردبان کابل می باشد. درواقع این مدل از تجهیزات عمرانی برای محافظت و مراقبت از انواع سیم و کابل های برقی طراحی شده است. از این ابزار برای عبوردهی انبوهی از کابل و سیم در مسیر سیم کشی هم استفاده می گردد. در این مطلب قصد داریم تا به طور کامل نردبان کابل را مورد بررسی قرار دهیم و تفاوت آن را با سینی کابل بررسی کنیم.

نردبان کابل چیست؟

در ابتدا بهتر است که بدانیم نردبان کابل چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ همانطور که گفته شد، یکی از راه های اقتصادی برای سیستم های کابلی استفاده از نردبان کابل است. این وسیله از انواع کابل های برقی محافظت می کند و در مسیر سیم کشی انبوهی از کابل های برقی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول مسیر عمودی بهترین مسیر برای استفاده کردن از این ابزار است البته که در مسیر افقی هم می توان از این نوع نردبان استفاده کرد. در واقع برای پشتیبانی تعداد زیادی از کابل های سنگین برای مسافت های طولانی استفاده از این محصول بهترین گزینه است. این مدل نردبان دارای طول استاندارد ۳ تا ۶ متر است.

جنس نردبان کابل چیست؟

این نوع ابزار ها را به دلیل این که در زمان های طولانی و در فواصل طولانی استفاده می شود باید جنسی باشد که علاوه بر وزن سبک از مقاومت بالایی هم برخوردار باشد. بهترین جنس برای تولید آن، آلومینیوم، فلز  یا FRP می باشد.

کاربرد نردبان کابل

نردبان کابل برای رد شدن کابل های کنترل و فرمان و قدرت که به دلیل جریان الکتریسیته و همچنین گرمای زیادی که ایجاد می کند، استفاده می گردد. این محصول بر اساس استاندارد های بین المللی تولید می گردد. از دیگر کاربرد های این ابزار مواردی همچون: محافظت بیشتر از کابل های عبوری،انتخاب مناسب ترین مسیر برای کابل کشی، راحتی تعمیر و بالا رفتن طول عمر کابلدر سیستم های منتقل کردن انرژی کاربرد دارد.

مزایا نردبان کابل

قابلیت محافظت و پشتیبانی از کابل های سنگین و لوله ها را در فواصل بلند مدت دارد.

کابل ها میتوانند در هر نقطه ای به نردبان وارد و یا از آن خارج شوند.

به کمک این ابزار می توانید از تجمع آب، رطوبت و خاک بر روی سیم ها جلوگیری کنید.

به وسیله سینی برق گالوانیزه نردبان کابل، دسترسی به سیم ها بسیار ساده و آسان است. این ویژگی برای انجام تغییرات در آینده بسیار مفید است.

در محیطی که محدودیت فضای نصب وجود دارد، در صورت استفاده از این ابزار می توان از زیر نیز به کابل های داخل  نردبان دسترسی داشته باشید و عیب یابی راحت تر انجام شود.

باید بگوییم که این محصول هیچ محدودیتی برای محل نصب ندارد.

نردبان های کابلی معمولا در طول های ۲ الی ۶ متری تولید و عرضه می شوند که برای کارهای عمرانی فوق العاده مناسب و کارآمد هستند.

فضای کمی را اشغال می کنند و مقرون به صرفه هستند. که باعث صرفه جویی در هزینه ها می شوند.

انواع نردبان کابل

  • نردبان کابل گالوانیزه سرد.
  • نردبان کابل گالوانیزه گرم.
  • نردبان کابل رنگ شده.
  • نردبان کابل استیل.
  • نردبان کابل آلومینیوم.

تفاوت نردبان کابل و سینی کابل چیست؟

 

نردبان کابل دارای ویژگی های زیر می باشد :

این محصول از سازه نسبتا قوی تری ساخته شده است .

پیکربندی آن آسان است

گردش هوا در بین قطعات نردبان کابل به راحتی صورت می گیرد، از این رو استفاده از حداکثر ظرفیت حمل کابل مشکلی ایجاد نخواهد کرد .

جهت ساخت آن مواد اولیه کمتری مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به مقاومت بالا آن می تواند تحمل بار بیشتری داشته باشد.

نردبان های کابل عمدتا در مناطق صنعتی ، یا زیرزمین ها و غیره استفاده می شود که عمدتا مکانهای عمومی و یا در معرض دید نیستند.

قیمت نردبان کابل اقتصادی تر می باشد

سینی کابل دارای ویژگی های زیر می باشد:

سطح سینی کابل به اندازه ۷۰ درصد دارای سوراخ هستند ، اما در مقایسه با نردبان جابه جایی هوا به درستی صورت نمیگیرد ، پس باید به ظرفیت حمل کابل آن توجه داشت و تمام سطح آن را با کابل پر نکرد.

کابل ها در درون سینی کابل از نظر مکانیکی ایمن تر از نردبان کابل هستند.

سینی های کابل زیبایی بیشتری داشته و در مناطق دارای دید عموم هم نصب می گردند.

سینی ها در رنگهای مختلف جهت هماهنگی با رنگ های به کار رفته در ساختمان می توانند ساخته شوند.

سینی کابل از مواد اولیه بیشتری استفاده می شود و دارای قیمت بیشتری می باشد.

کلام آخر

با توجه به مطالعه مقاله بالا متوجه می شویم که نردبان کابل می تواند از دسته تجهیزات عمرانی مفید و کاربردی باشد. در پروزه های سبک عمرانی و حتی پروژه های معدنی می توانید از این ابزار استفاده کنید. در این مطلب تفاوت و ویژگی های نردبان کابل و سینی کابل را هم مورد بررسی قرار دادیم تا در هنگام انتخاب بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید. شرکت تولیدی سینی کابل پیشگام ارائه دهنده و تولید کننده انواع سینی کابل و اجزا سینی کابل می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *